b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly_09_16_tsl_3h47453f325.jpg

Reprezentanci przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, branży TSL i ośrodków akademickich spotkali się w Katowicach podczas międzynarodowego seminarium pt. „The Fourth Industrial Revolution: expected challenges in Supply Chains”. Głównym tematem rozmów były najnowsze rozwiązania Industry 4.0 and Logistic 4.0 wdrażane w łańcuchach dostaw.

 

Konferencja odbyła się 6 września w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zorganizowana została przez polski oddział stowarzyszenia BVL International Chapter Katowice, którego przewodniczącym jest Jan Brachmann, Prezes Zarządu Seifert Polska oraz Wydawnictwo Eurologistics.

Przemiany gospodarcze, a branża TSL

„Logistyka rozwija się niezwykle dynamicznie. Nowe standardy, alternatywy i perspektywiczne podejście to efekt przemian widocznych na światowych rynkach w związku z Czwartą Rewolucją Przemysłową. Innowacyjne rozwiązania logistyczne i transportowe, strategiczne planowanie, niezawodność oraz elastyczność to elementy, na których branża TSL bazuje, starając się jednocześnie sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom klientów biznesowych" podkreślał Jan Brachmann, Prezes Seifert Polska.

Głównym obszarem dyskusji była koncepcja Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Seminarium było próbą odpowiedzi na pytania dlaczego w ogóle warto o niej rozmawiać, jakie zmiany kreuje w systemach logistycznych oraz co to oznacza dla całego łańcucha dostaw. W debacie udział wzięło wielu znamienitych menadżerów logistyki. Uczestnicy seminarium poruszali zagadnienia dotyczące przemysłu, handlu, logistyki w kontekście wzrostu znaczenia nowoczesnych technologii cyfrowych.

Wszechobecne technologie cyfrowe

Technologie cyfrowe mają coraz szersze zastosowanie w przemyśle, handlu i logistyce. To przyszłość branży i co do tego nikt nie ma wątpliwości. Prof. dr. Thomas Wimmer znany ekspert gospodarczy, wykładowca w niemieckich szkołach wyższych, prezes zarządu BVL mocno podczas seminarium podkreślał znaczenie automatyzacji poszczególnych procesów. „Nie powinniśmy bać się rewolucji 4.0. Niesie ona za sobą wiele korzyści i pozytywnie wpłynie na wszystkie elementy łańcucha dostaw. Narzędzia, które są dziś bierne, niebawem będą mieć oczy i uszy" mówił.

„Musimy dokładnie przemyśleć jak przygotować się do rewolucji 4.0. Internet rzeczy ma dziś olbrzymi wpływ na logistykę poprawiając wydajność wykorzystania maszyn co będzie miało ogromny wpływ na to jak w przyszłości będziemy działać w branży" mówił z kolei dr. Kai Beckhaus, Jungheinrich Logistic Systems.

Międzynarodowe seminarium było wydarzeniem poświęconym łańcuchowi dostaw. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem polskich i zagranicznych specjalistów. Seminarium miało nie tylko wymiar merytoryczny, ale również było szansą na rozwój kontaktów biznesowych firm w nim uczestniczących.
tsl-biznes.pl/pp