b_200_150_16777215_0_0_images_wiadomosci_biznes_oc_35g256f342f42fr23.jpg
Według rankomat.pl w I kwartale 2018 r. średnia cena OC komunikacyjnego wynosiła w Polsce 738 zł i była o mniej więcej 4% niższa niż w kwartale poprzednim, w którym zresztą również mieliśmy do czynienia ze spadkiem. Czy ta korzystna dla kierowców tendencja ma szanse się utrzymać?

W ubiegłym kwartale najwięcej za OC płacili tradycyjnie mieszkańcy woj. dolnośląskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Najniższe ceny były z kolei w woj. podkarpackim, opolskim oraz świętokrzyskim.

„Ubezpieczyciele biorą pod uwagę bardzo wiele elementów, ustalając ceny OC. Każdy robi to w trochę inny sposób. Jednym z ważniejszych czynników jest liczba szkód występujących w danym województwie. Składają się na nią gęstość zaludnienia, liczba samochodów na tysiąc mieszkańców, a nawet jakość dróg” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Tomasz Masajło, dyrektor marketingu i e-commerce w rankomat.pl.

Wydaje się, że obecne spadki cen OC są pochodną gwałtownych podwyżek z lat 2016–2017. Czy jest szansa, że podobne obniżki będziemy obserwować także w najbliższych miesiącach? Trudno powiedzieć. Dwa kwartały to na pewno zbyt krótko, by mówić o jakiejś trwałej tendencji spadkowej.