b_200_150_16777215_0_0_images_wiadomosci_logistyka_zd_2.jpg
Polska to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków logistycznych w Europie. Potwierdzają to dane Eurostatu i zagraniczne firmy, od lat działające w branży transportowej.

Polski potencjał

Dynamiczny wzrost polskiego rynku transportowego prezentuje raport “Przewozy ładunków i pasażerów w 2017 r.”, opublikowany pod koniec maja przez Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z nim przewóz ładunków w stosunku do roku poprzedniego wzrósł o 11,8%, tym samym osiągając poziom nienotowany co najmniej od 10 lat.

W ubiegłym roku wszystkimi środkami transportu przewieziono ponad 2 mln ton ładunków. 1,7 mln z nich dostarczono za pośrednictwem transportu samochodowego, w tym zarobkowego, który razem z transportem lotniczym odnotował największy wzrost. Przełożyło się to również na wzrost pracy przewozowej - według statystyk GUS-u wyniosła ona łącznie ponad 430 milionów tonokilometrów, czyli prawie 50 tysięcy więcej niż w 2016 roku. Jednocześnie ponad 80% wykonano w ramach transportu samochodowego.

Wiele firm dostrzega też potencjał w dynamicznie rozwijającym się rynku LCVs (light commercial vehicles) czyli tzw. lekkich samochodów dostawczych. Według raportu “Fleet Management in Europe” w Polsce ilość pojazdów powyżej 3,5 tony wynosi 940 tysięcy, podczas gdy rynek LCVs już kilka lat temu przekroczył 2,5 miliona jednostek.

Polska jest czołowym, a zarazem jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się rynków logistycznych w Europie. Ten potencjał dostrzegliśmy już 10 lat temu, kiedy podejmowaliśmy decyzję o otwarciu pierwszego oddziału naszej firmy w Krakowie. Z perspektywy czasu widzimy, że była to bardzo dobra decyzja, dlatego do 2021 planujemy utworzyć kolejne 4 lokalizacje i nadal rozwijać się na polskim rynku  - tłumaczy Pál Németh - prezes węgierskiej spółki WebEye, dostarczającej usługi telematyczne dla branży transportowej.

Polska na tle UE

Polski rynek transportowy wyróżnia się też na tle Europy. Potwierdzają to dane, gromadzone przez Urząd Statystyczny Unii Europejskiej. Według Eurostatu Polska jest jednym z największych rynków logistycznych w Europie, a polski sektor transportu drogowego stanowi 15,7% całego rynku UE. Zgodnie z ostatnimi danymi, podsumowującymi 2016 roku, Polska odnotowała wzrost o 11,5% w stosunku do roku poprzedniego.

Jednocześnie polscy przewoźnicy stawiają na dalsze kierunki. Polska jest jednym z państw, które odnotowało główny wzrost na trasach powyżej 300 km. Z uwagi na zwiększenie zainteresowania dłuższymi dystansami spadła liczba przewozu towarów na bardzo krótkich trasach. Wynika to przede wszystkim z dużego wzrostu w ramach transportu międzynarodowego, przewozów kabotażowych oraz w ramach transportu typu cross trade, czyli transportu ładunków między dwoma państwami przez przewoźnika, który nie ma siedziby w żadnym z tych krajów.