b_200_150_16777215_00_images_artykuly_2020_11_poczta_3543f3455.jpg
Poczta Polska pozyskała ważnego klienta – firmę Tobacco Trading International Poland (TTI), jednego z liderów rynku tytoniowego w Polsce. Poczta będzie wykonywała dla niej usługi logistyczne w ramach Krajowej Przesyłki Paletowej, która jest intensywnie rozwijana przez narodowego operatora pocztowego.

Nawiązanie współpracy z firmą TTI otworzyło Poczcie Polskiej drogę do rozszerzenia swojego portfolio klientów do obsługi branży tytoniowej. Jej specyfiką jest podatek akcyzowy oraz spełnienie wymagań związanych z unijną dyrektywą „Track and Trace” – system śledzenia wyrobów tytoniowych, która określa identyfikację i cracking przesyłek. Wiązało się to z koniecznością dostosowania systemów informatycznych PP SA.

– Rozwój usług logistycznych i pozyskiwanie nowych, kluczowych klientów w tym obszarze to strategiczny kierunek działań Poczty Polskiej. Pomimo pandemii w tym roku liczba naszych klientów korzystających z Krajowej Przesyłki Paletowej wzrosła o 16% – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Polska jest drugim co do wielkości, po Włoszech, producentem suszu tytoniowego w Europie. Uprawia się go głównie w południowo-wschodnich województwach naszego kraju. Wyroby tytoniowe to towar lekki, przez co łatwy w obsłudze transportowej. Z drugiej strony specjalne wymagania regulacyjne na tym rynku sprawiają, że obsługa takich przesyłek paletowych wymaga dostosowania swoich systemów informatycznych do obowiązku raportowania w systemie „Track and Trace” .

Transport ładunków paletowych, zarówno drobnicowych, całopojazdowych, jak i częściowych, to ważna gałąź logistyki Poczty, którą firma sukcesywnie rozwija w kraju od 2009 r., a również w Europie (m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii) od lutego 2019 roku. Na początku tego roku Poczta uruchomiła bezpośrednie połączenia z krajami bałtyckimi Litwą, Łotwą, Estonią, w lipcu wyjechały pierwsze bezpośrednie transporty do Czech i Słowacji.