b_200_150_16777215_00_images_artykuly_05_17_eko_35g34235f24632.jpg

Nowa część budynku C o powierzchni prawie 15 tys. mkw. w Segro Logistics Park Warsaw, Nadarzyn otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Wynik 63,9 proc. jest najlepszym spośród wszystkich osiągniętych do tej pory przez obiekty magazynowe w Polsce.


Inwestycja zdobyła wysokie noty przede wszystkim za efektywność energetyczną. W obiekcie wykorzystano m.in. inteligentne oprawy LED sterowane systemem DALI, dające możliwość zarządzania oświetleniem i pozwalające na ograniczenie zużycia energii elektrycznej nawet o 30 proc. Dzięki instalacji czujników, w przypadku braku ruchu w danej alejce, oświetlenie jest w niej automatycznie wygaszane, a następnie wyłączane. Oszczędności zapewniają także zawory regulujące pobór wody zainstalowane w budynku biurowym. Rozwiązanie to ogranicza zużycie wody o około 10 proc. i umożliwia natychmiastowe odcięcie dopływu w przypadku pojawienia się przecieku. Ponadto Segro zadbało o możliwość stałego monitoringu wykorzystania mediów, instalując na terenie obiektu dodatkowe podliczniki. Jedną z najwyżej ocenionych - na poziomie 80 proc. - była również gospodarka odpadami budowlanymi na każdym etapie realizacji projektu, w tym ich monitoring, segregacja i odzyskiwanie. Deweloper stworzył również odpowiednią infrastrukturę, w ramach której powstały premiowane miejsca parkingowe dla osób dojeżdżających do pracy jednym samochodem, czyli korzystających z tzw. car sharingu. Zadbano również o zdrowie osób pracujących w części biurowej poprzez wykorzystanie materiałów o niskim współczynniku lotnych związków organicznych.

Nowa część budynku C, która powstawała częściowo jako pre-let, a częściowo jako budynek spekulacyjny, jest dziś w ponad 70 proc. wynajęta, a jej klienci prowadzą w niej centra logistyczne. Najemcami są spółki Sanpol, importer wyposażenia łazienek oraz dostawca rozwiązań z zakresu techniki instalacyjnej, grzewczej i sanitarnej, oraz WPC, dystrybutor artykułów papierniczych, biurowych oraz szkolnych.

Segro Logistics Park Warsaw, Nadarzyn to centrum logistyczne o powierzchni ponad 90 tys. mkw., znajdujące się 5 km od administracyjnych granic stolicy. Docelowy potencjał parku to ponad 150 tys. mkw., każdy z nowych budynków także będzie poddawany ocenie BREEAM.