b_200_150_16777215_0_0_images_wiadomosci_logistyka_magazyn_magazyn_wzrost_44rf324214.jpg
Jeśli wskaźniki popytu i tempo rozwoju nowych inwestycji pozostaną na przybliżonych poziomach, możemy spodziewać się pobicia ubiegłorocznego rekordu 3 mln mkw. wynajętych w ciągu 12 miesięcy – pisze firma doradcza Axi Immo w raporcie podsumowującym pierwszy kwartał na rynku magazynowym w Polsce.

Zdaniem ekspertów ten rok przyniesie również większą aktywność deweloperów w segmencie magazynów miejskich (Small Business Units). Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie najemców, którzy pracują nad wzrostem efektywności i skróceniem do minimum czasów dostaw do klienta końcowego. Niska dostępność pracowników w głównych hubach logistycznych będzie powodowała, że duże inwestycje e-commerce i produkcyjne będą lokowały się we wschodniej części kraju, gdzie dostępność kadr jest wyższa, a infrastruktura coraz lepsza. Duże rynki dalej będą się rozwijać, dzięki efektowi skali i ilości biznesów już obecnych w regionie.

Wracając do podsumowania okresu styczeń-marzec 2018: wynajęto 1,16 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, o 20 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017 roku. Deweloperzy oddali do użytku 314 tys. mkw., ale w budowie pozostaje blisko 2 mln mkw. powierzchni. Współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec marca wyniósł 4,2 proc.

Najwięcej nowych umów najmu podpisanych zostało w regionie Polski Centralnej, gdzie łącznie wynajętych zostało 236 tys. mkw., z czego blisko 94 proc. to nowe umowy najmu. Na drugim miejscu znalazł się region Warszawy z ponad 200 tys. mkw., następnie Wrocław z 172 tys. mkw. W Polsce Centralnej na wysoki wynik otwarcia roku miała wpływ transakcja Leroy Merlin na 124 tys. mkw. Największy udział przedłużeń w strukturze najmów miał miejsce we Wrocławiu i Poznaniu. W strukturze popytu pozycję dominującą zachowały firmy logistyczne (32 proc.), sieci handlowe (21 proc.) i e-commerce (19 proc.).

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec marca 2018 roku wyniosła blisko 13,9 mln mkw., do końca 2018 przekroczy poziom 15 mln mkw. Od stycznia do końca marca br. oddanych zostało 314 tys. mkw., o 34 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Natomiast w budowie jest imponująca liczba 1,98 mln mkw. Jest to efekt wysokiego popytu z ostatnich dwóch kwartałów, w tym podpisania umów na realizację dużych, powyżej 100 tys. mkw. inwestycji BTS dla sektora e-commerce i sieci handlowych. Aktualnie największym placem budowy jest region Polski Centralnej, gdzie powstaje 462 tys. mkw., na drugim miejscu jest Górny Śląsk (386 tys. mkw.), następnie Warszawa (258 tys. mkw.). – Z blisko 2 mln mkw. 25 proc. stanowi powierzchnia spekulacyjna. Należy jednak zaznaczyć, że w większości przypadków powierzchnia niezabezpieczona umową najmu stanowi komponent inwestycji, która w 30-40 proc. jest już wynajęta przed rozpoczęciem budowy – komentuje Anna Głowacz, dyrektor Działu Industrial w Axi Immo.