b_200_150_16777215_00_images_artykuly__2019_8_magazyn_355gf3423g3656424.jpg
W pierwszym półroczu inwestorzy kupili obiekty magazynowe za 374 mln euro i jest to najlepsze pierwsze półrocze pod względem aktywności inwestycyjnej w historii naszego rynku – podaje JLL.

– Uwagę zwraca napływ kapitału azjatyckiego, szczególnie z Korei Południowej. Spodziewamy się utrzymania zainteresowania polskim rynkiem w nadchodzących miesiącach, czego odzwierciedleniem są toczące się transakcje, których przedmiotem są zarówno pojedyncze obiekty, jak portfele nieruchomości – mówi Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w firmie JLL.

Największe transakcje inwestycyjne w pierwszym półroczu to kupno Amazon we Wrocławiu i Eurocash w Koninie przez Hines/Mirae od Blackstone za 130 mln euro, centrum dystrybucyjnego Zalando Lounge przez Hines/IGIS AM od Hillwood (85 mln euro) oraz Castoramy w Strykowie przez Tritax od Panattoni (55 mln euro).

Stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych typu prime wynoszą 6,25 proc. z tendencją spadkową do poziomu poniżej 6 proc., dla najlepszych, długoterminowo wynajętych projektów znacznie poniżej 5 proc., a dla obiektów miejskich w Warszawie – 5,5 proc.

Na uwagę zasługuje fakt, że pierwsze półrocze było także rekordowe pod względem ilości ukończonej powierzchni. Od stycznia do czerwca do użytku oddano ponad 1,1 mln mkw. W rezultacie całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęła poziom 16,9 mln mkw. Liderem pod względem wolumenu nowej podaży pozostaje Polska Centralna, gdzie w pierwszej połowie 2019 ukończono ponad 250 tys. mkw. Był to najszybciej rozwijający się rynek w Polsce, którego zasoby przez ostatni rok powiększyły się o ponad 35 proc.