b_200_150_16777215_00_images_artykuly_02_17_gdynia_343f34535f34535.jpg

Gdyński port ma do dyspozycji nową powierzchnię magazynową. 13 lutego oddano do użytku tzw. magazyn wysokiego składowania o powierzchni 5 tys. kw przy ul. Polskiej. Symboliczną wstęgę przecięli: posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes portu Adam Meller oraz wiceprezydent Gdyni Marek Stępa. Koszt inwestycji to 9,3 mln złotych.Magazyny wysokiego składowanie są dla portów niezbędnym elementem infrastruktury. Nowoczesny obiekt przekazany do użytku w Gdyni przeznaczony jest dla towarów drobnicowych w opakowaniach, z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych. Przystosowany jest także do prowadzenia usług związanych z przyjęciem, składowaniem i wydawaniem towarów. Wysokość składowanych towarów to 10,5 metra. Ponadto wybudowano place manewrowe wzdłuż ściany północnej magazynu z dokami przeładunkowymi oraz parkingi dla 50 samochodów osobowych.

Warto też wspomnieć, że elewację budynku jak i jej kolorystykę zaprojektowano w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Bryła budynku wpisuje się w układ architektoniczny ulicy Polskiej. Obiekt wybudowano z zachowaniem skrzydła zachodniego i z odbudowaniem skrzydła północnego przedwojennego magazynu K wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zachowano m.in. przedwojenne detale architektoniczne z cegły ceramicznej o układzie jodełkowym oraz z pilastrami wykonanymi z płytek glazurowanych.

Dokumentację projektową opracowała firma JM ARCHITEKCI sp z o. o. Prace budowlane wykonało przedsiębiorstwo PRZEMBUD GDAŃSK. Najemcy to: firmy ELPOL Sp. z o.o., DAMEN SHIPYARDS GDYNIA S.A., Rol-Ryż Sp. z o.o. użytkujące komory magazynowe oraz firma Uni-logistics Sp. z o.o. zajmująca wydzieloną funkcjonalnie od magazynu część biurową.

Budowa magazynów, zasobni i placów w gdyńskim porcie jest realizacją strategii rozwoju firmy - stworzenia nowoczesnego logistycznego węzła transportowego korytarza północ - południe. Wśród inwestycji, będących elementem programu rozwoju portu, można wymienić, będącą na ukończeniu zasobnię na ładunki masowe przy nabrzeżu Francuskim. Do końca roku 2019 powierzchnia magazynowa gdyńskiego portu powiększy się o kolejny magazyn wysokiego składowania. Budynek o powierzchni 11 600 m. kw. powstanie w rejonie ul. Kontenerowej i Logistycznej. Inwestycja wraz z przyległą infrastrukturą drogową i sieciową ma kosztować około 36,5 mln zł netto. Z kolei na odkupionym od stoczni Nauta terenie planowana jest budowa silosów zbóż i pasz za 10,0 mln zł.

W obszarze tworzonego Centrum Logistycznego w porcie zachodnim Zarząd Portu zrealizował już w 2010 r. (przy ulicy Kontenerowej) magazyn wysokiego składowania o powierzchni 8 tys. m². Kolejny magazyn tego typu (o powierzchni użytkowej 18 840 m²) został oddany do użytkowania w 2014 r. przy ulicy Kontenerowej 27.
źródło: Gdynia.pl