b_200_150_16777215_0_0_images_wiadomosci_flagi_finlandia_44rf324214.jpg
Wärtsilä, wiodąca grupa technologiczna w obrębie Morza Bałtyckiego, poinformowała, że zabezpieczyła finansowanie budowy nowego terminala LNG w fińskim Porcie Hamina. Spółka uzyskała też niezbędne pozwolenia na budowę. Według planu inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2020 r.

17 maja br. grupa Wärtsilä poinformowała, że zawarła umowę na sfinansowanie budowy terminala LNG ze Skandinaviska Enskilda Banken and Finnvera. To spółka należąca do fińskiego skarbu państwa, specjalizująca się w finansowaniu inwestycji.

Budowa terminala LNG w Porcie Hamina będzie kosztowała ok. 100 mln euro. Wärtsilä odpowiada w tym projekcie za dostawę elementów inżynieryjnych i technologii oraz konstrukcję terminala.  Poza tym grupa za pośrednictwem swojej spółki zależnej Wärtsilä Development and Financial Services (WDFS) będzie mniejszościowym udziałowcem w spółce Hamina LNG Oy, do której należeć będzie nowo budowany terminal. Główni udziałowcy tej spółki to fińska Hamina Energy Ltd oraz estońska grupa energetyczna Alexela.

Jak podała Wärtsilä,  w pierwszej kolejności zostanie zbudowany zbiornik LNG o pojemności 30 tys. m3. Później ma zostać zbudowany kolejny zbiornik o pojemności 20 tys. m3. Fińska spółka poinformowała, że prace ziemne zakończono zgodnie z harmonogramem, a roboty budowlane już ruszyły.

W związku z globalnym zapotrzebowaniem na LNG postępuje rozwój w zakresie technologii do obsługi przesyłu i magazynowania tego paliwa. Fińska grupa Wärtsilä dostarcza rozwiązania, które implementowane są przez spółki energetyczne na każdym odcinku łańcucha dostaw gazu. Technologie opracowane przez grupę wykorzystywane są w początkowych procesach poszukiwania i odwiertów, produkcji i upłynniania gazu ziemnego, jak i transportu do magazynów oraz instalacji dystrybucyjnych i finalnego przesyłu do odbiorców.

– Nowy terminal LNG w Haminie będzie ważnym dodatkiem to już istniejącej infrastruktury gazowej, ponieważ będzie od dostarczał gaz dla przedsiębiorstw oraz biznesu żeglugowego, a także zasili sieć dystrybucji gazu Hamina Energy. Terminal będzie mógł zostać podłączony do sieci gazowej Finlandii. Doceniamy szerokie kompetencje Wärtsilä w zakresie inżynierii LNG, które umożliwiły nam uruchomienie projektu zgodnie z harmonogramem – powiedział Marku Tommiska, prezes zarządu Hamina Energy Ltd.

– Wärtsilä odgrywa wiodącą rolę w zakresie kompleksowych systemów LNG, które umożliwiają rozwój zrównoważony środowiskowo i ekonomicznie. Projekt Hamina to trzeci terminal LNG w Finlandii, w budowie którego uczestniczy Wärtsilä. Dwa pozostałe terminale to Manga Tornio i Raahe. To pokazuje, że nasza firma jest silna w zakresie rozwoju i zarządzania projektami – dodał Alexandre Eykerman wiceprezes ds. systemów LNG Wärtsilä Energy Systems z grupy Wärtsilä.

Wärtsilä jest wiodącym na świecie dostawcą kompletnych rozwiązań energetycznych dla przemysłu okrętowego i energetycznego. Kładąc nacisk na innowacje techniczne oraz optymalizację efektywności energetycznej, Wärtsilä umożliwia swoim klientom zwiększenie efektywności ekonomicznej eksploatowanych instalacji i statków, przy jednoczesnym ograniczeniu ich wpływu na środowisko naturalne. W 2017 r. Wärtsilä zanotowała 4,9 mld euro przychodu ze sprzedaży i wypracowała zysk netto wynoszący 590 mln euro. Obecnie firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.

ceo.com.pl