b_200_150_16777215_00_images_wiadomosci_tr_kolejowy_kolej_3f53455g424.jpg
Kontrakt o wartości prawie 45 mln zł obejmował zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych. W ramach prac Budimex zmodernizował infrastrukturę techniczną stacji, m.in. rozjazdy i sieć trakcyjną.  Dzięki temu zwiększyła się jej przepustowość, a pociągi będą mogły jechać z prędkością 200 km/h.

Kontrakt był częścią projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa”. Budimex rozpoczął wykonanie inwestycji w listopadzie 2016 r.

Najtrudniejsze okazało się zakończenie I etapu inwestycji, zaplanowane na lipiec-sierpień 2017, które wymagało całkowitego wyłączenia tego odcinka z ruchu kolejowego. Z tego powodu Budimex miał na przeprowadzenie prac rozbiórkowych i budowlanych tylko miesiąc. – Z powodu wyłączenia ruchu nic nie mogło opóźnić się ani o godzinę, a przez 32 dni działania musiały być prowadzone całą dobę. Dokonywaliśmy rozbiórki sieci trakcyjnych oraz budowy nowych rozjazdów, które na plac budowy przyjeżdżały w 3-częściowych blokach. Dzięki doskonałej organizacji i użyciu wysokiej klasy sprzętu kolejowego dotrzymaliśmy tych warunków i ruch mógł zostać wznowiony – mów Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Budimex S.A.

W ramach kontraktu Budimex wykonał przebudowę infrastruktury technicznej stacji, w tym m.in. nawierzchni torowej, rozjazdów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń SRK. Na stacji zostało zamontowanych 12 nowoczesnych rozjazdów z ruchomym dziobem krzyżownicy – w takie same wyposażone są linie dużych prędkości, do 250 km/h.

Stacja Kolejowa Olszamowice to bardzo nowoczesny projekt – jest całkowicie przygotowana pod sterowanie automatyczne, bez udziału ludzi. Ponadto wyposażona jest np. w monitoring wizyjny, a rozdzielnia posiada automatyczne systemy gaszenia pożaru – mówi Marcin Kopeć, kierownik kontraktu tej inwestycji.

Mimo, że stacja Olszamowice nie jest przystankiem pasażerskim, to pełni ważną rolę w ruchu kolejowym. Jej modernizacja pozwala na zwiększenie przepustowości CMK, na jednej z najbardziej obciążonych linii kolejowych w kraju. Dzięki niej umożliwione stanie się wyprzedzanie pociągów towarowych przez ekspresy pasażerskie, pędzące 200 km/h.

Budimex realizuje obecnie na zlecenie PKP PLK kilka kluczowych inwestycji kolejowych jak: modernizacja linii kolejowej nr 7 na odcinku Otwock-Pilawa oraz Pilawa-Dęblin, modernizacja linii E20 na odcinku LCS Kutno, modernizacji odcinka Trzebinia – Krzeszowice na linii Katowice – Kraków, modernizacja linii Obwodowej na odcinku Warszawa Gołąbki/Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska, modernizacja stacji Idzikowice na CMK o wartości ponad 1,5 mld złotych. Budimex jest generalnym wykonawcą zakończonych już i niejednokrotnie nagradzanych kontraktów kolejowych takich jak m.in.: modernizacja LCS Iława, Łącznica kolejowa Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki czy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.