b_200_150_16777215_00_images_artykuly_2020_10_btc_4545f3434.jpg
Przewoźnik kolejowy Freightliner PL po kilku latach nieobecności na polskim rynku przewozów intermodalnych otworzył nowe połączenie pomiędzy Brzeskim Terminalem Kontenerowym (60 km na wschód od Krakowa) a portami Trójmiasta.
Freightliner PL jest przewoźnikiem kolejowym i jednocześnie operatorem intermodalnym.

6 października mieliśmy okazję przyjąć w BCT - Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni pierwsze wagony, które przyprowadziła jedna z najnowocześniejszych lokomotyw jakie jeżdżą po torach w Polsce - spalinowo-elektryczna lokomotywa DRAGON produkcji polskiego Newagu . Dzięki możliwości przełączania się z trakcji elektrycznej na zasilanie spalinowe, lokomotywa nie musiała być podmieniana na lokomotywę manewrową na stacji Gdynia Port i wjechała bezpośrednio z trasy na nasz terminal. Pomijając czasochłonną i kosztowną operacje manewrową, Freightliner PL może zaoferować znacznie szybszy i efektywniejszy przewóz koleją. Wjazd DRAGONA to pierwszy taki przypadek na naszym terminalu, kiedy elektryczna lokomotywa trasowa wjechała na nasze tory ładunkowe.

Oprócz zastosowania najnowszych rozwiązań w taborze, Freightliner PL jest również liderem w zastosowani nowych technologii komunikacyjnych. Wszystkie lokomotywy należące do floty są wyposażone w laptopy umożliwiające tworzenie i drukowanie dokumentacji bezpośrednio na lokomotywie. Rejestrator z anteną GPS umożliwia zdalny dostęp do systemów oraz lokalizowanie lokomotywy, kamery rejestrujące przebieg jazdy, co pozwala na ciągły monitoring trasy pociągu. Zastosowanie rozwiązań cyfrowych pozwala na znaczące skrócenie czynności obsługowych, wyeliminowanie dokumentacji papierowej, a co za tym idzie znaczne skrócenie czasu postoju na terminalach portowych.

Takie podejście do kwestii komunikacji i cyfryzacji procesów jest niestety na razie wyjątkiem w świecie kolei, mamy jednak nadzieję, że jest to jaskółka zapowiadająca przyszłe zmiany w całej branży.