b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly_11_16_kolej_343f345g3535df242.jpg

Kongres Kolejowy to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w Polsce poświęcone tematyce transportu szynowego. Choć wiekszość paneli tegorocznej,  gdańskiej edycji imprezy poświęcona była przewozom pasażerskim, silnie zabrzmiały tu także akcenty związane z modernizacją połączeń kolejowych wokół polskich portów morskich.


– Szukamy miejsc gdzie władze samorządowe czynnie włączają się w rozwoju transportu kolejowego i generalnie transportu publicznego. Gdańsk jest takim miejscem, a w ramach projektu pomorskiej Kolei Metropolitarnej w ostatnich latach wybudowane zostało w Województwie Pomorskim 30 kilometrów nowych dróg kolejowych – podkreślił Adrian Furgalski, przewodniczący Forum Kolejowego Railway Business Forum. – W ramach Kolejowego Programu Kolejowego priorytetem jest dziś jednak stworzenie połączeń portów z resztą kraju – podkreślił.

Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastryktury i Bezpieczeństwa zwrócił także uwagę, że na rewitalizację kolei zostaną przenaczone w najbliższych latach (do 2023 roku) największe w dziejach polskiego kolejnictwa środki finansowe w łącznej wysokości 66,5 miliarda złotych.

W pierwszym panelu Kongresu uczestnicy rozmawiali o innowwacyjności branży kolejowej w kontekście rozwoju krajowej gospodarki, ważnymi tematami były także zmiany jakie czekają zarządcę sieci kolejowych nad Wisłą, które mają pomóc w pokonaniu wyzwań czekających na niego w przyszłości, bezpieczeństwo na kolei oraz prezentacja Pawła Rydzyńskiego, dyrektora ds. projektów transportowych Zespołu Doradców Gospodarczych spółki TOR Białej Księgi Przewozów Pasażerskich 2016. Z punktu widzenia przewozów towarowych natomiast najistotniejszy był panel dotyczący położenia Polski w centrum szlaków transportowych na kontynencie euroazjatyckim, a także pozycji polskich przewożników w kontekście siły naszej krajowej gospodarki.
– Projekty kolejowe oddziałują szerzej, na całe otoczenie – powiedział obecny na konferencji Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Już dziś mamy przykłady sytuacji, gdy nowoczesna kolej powoduje zmiany jakościowe w całym regionie. Potrzebny jest nam jednak dyskurs, czasem nawet spór. Dlatego bardzo się cieszę, że kongres po raz pierwszy w historii odbywa się na Pomorzu – podkreślił.

Pamiętajmy, że tylko dzięki PKM-ce udało nam się w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat dobrnąć do wybudowania w tym czasie 30 km nowych linii kolejowych, gdy w tym samym czasie powstało ponad 3 tys. km dróg. Będziemy wspierać każdego ministra, który będzie miał na celu wyrównanie tych proporcji – przyznał Furgalski.

– W poprzednich latach ze względów politycznych położono bardzo silny akcent na kolejowe przewozy pasażerskie, doszło też do bardzo dużej  dysproporcji w nakładach na infrastrukturę drogową i kolejową – powiedział Adrian Furgalski. – W efekcie udział przewozów kołowych jest dziś bardzo duży, a kolej potrzebuje modernizacji zarówno infranstrukturyliowej, jak i punktowej, czyli terminali w centrum kraju, w których może nastąpić wyładunek kontenerów. Są to błędy, które dopiero dziś udaje się odpowiednio zrównoważyć.

Tegoroczny Kongres Kolejowy zgromadził kilkuset gości – samorządowców, urzędników, a także producentów taboru, sprzętu oraz oprogramowania wykorzystywanego na liniach kolejowych.
Źródło: gospodarkamorska.pl