b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly_03_17_mib_134f26s52g36v3576f324.jpg

Polska Wschodnia potrzebuje nowych inwestycji w infrastrukturę transportową. Dzięki modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej pomiędzy Lublinem i Stalową Wolą poprawi się jakość połączeń międzynarodowych oraz pomiędzy miastami wojewódzkimi, co wpłynie na lepszą dostępności transportową województw wschodnich. W rezultacie planowanych inwestycji zwiększy się konkurencyjność ekonomiczna regionów, co przełoży się na ich szybszy wzrost gospodarczy, a zarazem na poprawę jakości życia mieszkańców. – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa  Andrzej Bittel, 8 marca 2017 r. w Lublinie.


PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały 8 marca 2017 r. w Lublinie umowę, której realizacja znacząco poprawi infrastrukturę kolejową Magistrali Wschodniej, łączącej kluczowe ciągi o charakterze międzynarodowym, umożliwiając lepszy dostęp regionów Polski Wschodniej do głównych korytarzy transportowych. W podpisaniu umowy, obok podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Bittela, uczestniczyli m.in. prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel,  wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i  wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Projekt jest największą inwestycją finansowaną w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jego wartość to blisko 368 mln zł brutto.

Efekty modernizacji – krótszy czas podróży, większa prędkość pociągów, bezpieczeństwo na przejazdach

Zelektryfikowana linia zapewni szybsze połączenie pomiędzy stolicami województw Polski Wschodniej: Olsztynem, Białymstokiem, Lublinem, Rzeszowem i Kielcami.

Modernizacja pozytywnie wpłynie zarówno na obsługę ruchu regionalnego m.in. od stacji Stalowa Wola Rozwadów do linii nr 7 Warszawa Lublin – Dorohusk, jak i na usprawnienie oraz przyspieszenie transportu towarów m.in. pomiędzy kopalnią węgla kamiennego w Bogdance, a elektrownią węglową w Połańcu.

Rezultatem modernizacji będzie skrócenie czasu podróży, m.in. w relacji Lublin - Stalowa Wola – Rzeszów o ok. 20 min. i wzrost poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

– Podwyższenie prędkości maksymalnej pociągów do 120km/h skróci czas przejazdu na 100-km trasie. Chcemy, aby pasażerowie mogli szybko, wygodnie i bezpiecznie podróżować na trasie Rzeszów - Stalowa Wola – Lublin i dalej na trasie z Lublina do Warszawy.– powiedział prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel podczas konferencji prasowej.

Prace na odcinku Lublin - Stalowa Wola Rozwadów obejmują remont obiektów inżynieryjnych, kompleksową przebudowę peronów na wszystkich stacjach i przystankach osobowych, budowę nowych przystanków, 18  peronów oraz 75 przejazdów kolejowych. PKP PLK SA dostosują także obiekty obsługi podróżnych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Od lipca do grudnia 2017 r. zadania będą realizowane na odcinku Lublin – Lublin Zemborzyce na jednym torze, a od grudnia 2017 do marca 2018 r. - na sąsiednim. Od marca 2018 r. do lipca 2019 r. PKP PLK planują większy zakres prac wymagający całkowitego zamknięcia linii. W tym czasie będzie zorganizowana zastępcza komunikacja autobusowa.
MIB