b_200_150_16777215_00_images_artykuly__2019_1_antonov_464gf34534g353.jpg
Ukraiński państwowy producent samolotów Zakład Lotniczy Antonow zapowiedział, że przed końcem 2019 roku rozpocznie produkcję swojej największej produkowanej seryjnie maszyny – An-124 Rusłan. Montaż będzie się odbywać bez rosyjskich komponentów.
Plan Antonowa dotyczący wznowienia produkcji An-124 został ogłoszony w ukraińskim kanale telewizyjnym Direct TV przez Siergieja Omleczenko, pierwszego zastępcy dyrektora generalnego państwowego konsorcjum zbrojeniowego Ukroboronprom, w skład którego wchodzi między innymi ZLA.

Boeing pomoże

Omelczenko powiedział, że Ukroboronprom aktywnie współpracuje z kilkoma międzynarodowymi firmami, aby wznowić produkcję największego jednej z największych maszyn świata.

– Jesteśmy na ostatnim etapie kompletowania komponentów elektronicznych i mamy nadzieję, że zostaną one ostatecznie przyjęte przez grupę inżynierów i projektantów Antonowa, aby rozpocząć montaż pierwszego samolotu w tym roku – powiedział Omleczenko – Przypomnijmy, że Antonow podpisał umowę ze spółką zależną Boeinga Aviall na seryjną produkcję odrzutowców regionalnych nowej generacji An-148/158 – dodał pierwszy wiceprezes Ukroboronprom.

Zgodnie z umową, Aviall dostarczy Ukraińcom szeroką gamę komponentów do masowej produkcji samolotów i zapewni wsparcie posprzedażne. Boeing pomaga też Antonowowi ponownie uruchomić produkcję seryjną An-124 Rusłan, który do dziś jest największym wojskowym samolotem transportowym. Do tej pory na drodze wznowienia produkcji Rusłana stał między innymi fakt, że wiele jego części produkowanych było w Rosji.

NATO zainteresowane nowymi An-124

An-124 są używane do transportu cywilnego i wojskowego na całym świecie. Obecnie NATO dzierżawi dwie maszyny tego typu w ramach programu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution). W jego ramach dwa „Antonowy” należące do rosyjskich linii Volga-Dnepr i ukraińskich Antonow Airlines (należących do Ukroboronprom) przewożą dla armii członkowskich Sojuszu sprzętu i ładunki ponadwymiarowe. Do końca tego roku usługi są świadczone przy ustalonym podziale: 60% czarterów dla przewoźnika rosyjskiego i 40% dla ukraińskiego. Polska korzystała z tych możliwości, np. transportując śmigłowce i pojazdy opancerzone z Afganistanu.

Plany wznowienia wspólnej produkcji Antonowa An-124 przez Ukrainę i Rosję zostały zawieszone z powodu trwającego konfliktu pomiędzy obydwoma państwami. Linia montażowa, gdzie złożono wszystkie dotychczasowe An-124, znajduje się w zakładach Aviastar-SP w rosyjskim Uljanowsku.  
źródło: Rynek-Lotniczy.pl