b_200_150_16777215_00_images_artykuly__2019_3_gda_23j354365h44535.jpg
Jeszcze w marcu 2019 r. ogłoszony zostanie przetarg na rozbudowę Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Wybudowany zostanie nowy pirs, w którym znajdą się między innymi dodatkowe gate'y i punkty odprawy paszportowej. Powiększony zostanie również centralny punkt kontroli bezpieczeństwa. Cała inwestycja będzie finansowana ze środków własnych lotniska.

O rozpoczęciu inwestycji, poinformował 21 marca 2019 r. prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Tomasz Kloskowski. W konferencji uczestniczyli również: marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Ryszard Świlski,  Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska oraz Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Lotnisko motorem rozwoju

Rozbudowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to inwestycja, która znacząco wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu. – Cieszy mnie ta decyzja zarządu lotniska. Pokazuje ona, że gdańskie lotnisko jest dobrze zarządzane. Ale to także sygnał, że Pomorze nie stoi w miejscu. – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Liczne inwestycje komplementarne, jak np.  rozbudowa układu drogowego, węzły integracyjne czy elektryfikacja linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pokazują, że wraz z rozwojem lotniska rośnie również  metropolia i cały region – zaznaczył  marszałek Struk. Wokół lotniska powstaje również nowe centrum biurowo-inwestycyjne. – Po inwestycjach w Centralnym Pasie Usługowym czas na Airport City. To kolejny obszar Gdańska, w którym swoje siedziby mają zarówno krajowe, jak i międzynarodowe korporacje – podsumował Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Nowy pirs

Ruch lotniczy na gdańskim lotnisku stale wzrasta. W 2018 roku obsłużonych zostało prawie 5 mln pasażerów. Rośnie również liczba operacji lotniczych. – Dzięki rozbudowie Terminalu T2 lotnisko w Gdańsku dokona kolejnego dużego skoku jakościowego w obsłudze podróżnych. To dla nas najważniejszy cel tej inwestycji. Dokładając wszelkich starań do rozwoju oferty połączeń, nie zapominamy o rozbudowie infrastruktury dedykowanej naszym pasażerom – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Co konkretnie zmieni się na lotnisku? – Rozbudowany zostanie centralny punkt bezpieczeństwa. Obecnie jest w nim 11 linii kontroli, a po rozbudowie będzie 18. Pozwoli to zmniejszyć kolejki do kontroli. Zwiększy się również liczba punktów odprawy paszportowej. Przy odlotach będzie ich 10, a przy przylotach 12 – wyliczał prezes Kloskowski. – Od strony płyty postojowej będą cztery zewnętrzne klatki schodowe umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich. Tym samym po raz pierwszy na gdańskim lotnisku wystąpi możliwość obsługi za pomocą rękawa samolotu przylatującego lub odlatującego do strefy non-Schengen. Łącznie po rozbudowie do dyspozycji pasażerów będzie 30 gate'ów odlotowych – dodał. Zwiększona będzie również z 5 do 9 liczba karuzel do odbioru bagażu.

Inwestycja za ponad 100 mln

Rozbudowa terminala będzie finansowana ze środków własnych portu lotniczego. – Sytuacja finansowa lotniska jest bardzo dobra. Mamy płynność finansową, dlatego w inwestycji zaangażujemy środki własne oraz we współpracy z bankiem wyemitujemy obligacje – poinformował Tomasz Kloskowski. Inwestycja będzie kosztować ponad 100 mln  zł. – 22 marca 2019 r. ogłaszamy przetarg. Planujemy, że budowa rozpocznie się jesienią 2019 r. Wszystkie prace, powinny potrwać nie dłużej, jak dwa lata. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego pirsu jesienią 2021 roku – podsumował prezes portu lotniczego.    
UMWP