b_200_150_16777215_00_images_artykuly_2020_10_port_ryga_2246g45457.jpg
We wrześniu br. w porcie w Rydze przeładowano 460 tys. ton produktów zbożowych, co stanowi nowy rekord przeładunku zboża w ciągu miesiąca. W sumie w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku operatorzy ryskiego portu przeładowali 1971,7 tys. ton produktów rolnych, czyli o 27,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
-Głównym warunkiem udanej rywalizacji jest wystarczająca głębokość, aby obsługiwać duże statki, a także stabilna infrastruktura kolejowa zapewniająca bezproblemowy odbiór i obsługę zarówno zboża ze wszystkich regionów Łotwy, jak i ładunków tranzytowych. Rozwinięta infrastruktura terminali portowych z wystarczającymi możliwościami przyjmowania, składowania i przeładunku ładunków rolniczych również odgrywa istotną rolę – powiedział Eriks Ceseiko, prezes zarządu„ KS Terminal ”, jednej z największych firm realizujących przeładunki produktów rolnych w porcie w Rydze.

Wrzesień był dobrym miesiącem także dla innych grup ładunków w porcie w Rydze. W porównaniu do sierpnia obroty ładunków kontenerowych wzrosły o 3%.
-Sytuacja ładunkowa w porcie w Rydze się zmienia. W ostatnich latach zmniejszyła się wielkość obrotów surowców kopalnych takich jak węgiel i ropa, podczas gdy w pozostałych grupach ładunkowych – w segmentach ładunków rolniczych, drzewnych i kontenerowych – obserwuje się stabilność lub wzrost. W porcie jest więcej ładunków i kontenerów pochodzenia łotewskiego, co jest dobrym trendem – zauważył Ansis Zeltins, dyrektor generalny Freeport of Riga.