b_200_150_16777215_0_0_images_wiadomosci_logistyka_kontenery_kont_456356ew46.jpg
Eksport lub import towarów wymaga odpowiedniej organizacji i zastosowania trafnie dobranych metod transportu. Ich dobór uzależniony jest od specyfiki przewożonych ładunków,  ich ilości oraz możliwości finansowych klienta.

Definicja

W tradycyjnym transporcie samochodowym możemy wybrać ładunki FTL (Full Truck Load), czyli tzw.  ładunki całopojazdowe, które wypełniają całą przestrzeń ładunkową pojazdu czy naczepy albo ładunki LTL (Less Truck Load), a więc przewozy towarów drobnicowych. Więcej na temat ładunków FTL i LTL przeczytasz TUTAJ.

Należy jednak mieć na uwadze, że transport to nie tylko drogi lądowe, ale też morskie czy powietrzne. Jeżeli w transporcie zajdzie konieczność obrania szlaku morskiego, to trzeba wówczas skorzystać z kontenera. Dotyczy to w szczególnie wymiany międzynarodowej pomiędzy różnymi kontynentami. W tym przypadku do wyboru mamy dwa warianty: transport FCL, czyli transport całokontenerowy oraz transport drobnicowy LCL, który swoją objętością nie zajmuje przestrzeni całego kontenera H2: Transport całokontenerowy FCL (Full Container Load)

Transport FCL (Full Container Load) oznacza, że kontener  wykorzystany jest tylko przez jednego  klienta. Na takie rozwiązanie decydują się duże firmy, które transportują znaczne ilości towaru.

Transport całokontenerowy  jest też optymalny przy przewozie towarów podatnych na uszkodzenie,  jak i sprawdzi się  w przypadku towarów o nienormatywnych gabarytach oraz takich,  które trudno umieścić z innymi  w jednym kontenerze, czyli w jednej przestrzeni załadunkowej. Wtedy zleceniodawca zajmuje cały kontener i opłaca jego dostawę, nawet jeśli  nie zapełni go do końca.

Usługa FCL wykorzystywana jest zwykle do regularnego transportu na danych trasach, może obejmować usługę door to door (od nadawcy do odbiorcy)  lub rozpoczynać się w porcie wyjściowym, gdzie następuje załadunek i kończyć w wyznaczonym porcie docelowym, w którym kontener z towarem jest wyładowywany.

Transport drobnicowy LCL (Less Container Load)

Transport LCL (Less Container Load) oznacza  transport drobnicowy, zdecydowanie mniejszej ilości towarów. Zleceniodawca wykorzystuje jedynie części kontenera, a resztę jego przestrzeni mają do swej dyspozycji inni zleceniodawcy. Tym samym  kurs jednym kontenerem dzielony jest na  kilka firm, co sprawia, że koszty transportu i całej dostawy są mniejsze.

Dzięki optymalnemu łączeniu towarów od  różnych klientów nie tylko maleją koszty transportu, ale też sama dostawa odbywa się sprawnie, szybko i bezpiecznie.

FCL a LCL – różnice

W przypadku zleceń transportu całokontenerowego FCL, jak  i  drobnicowego LCL wiele zależy oczywiście od firm, które nadzorują taki transport. Przygotowanie logistyczne, optymalne  planowanie dostaw oraz zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniem, to ważne aspekty wyboru przewoźnika.

Wybór rzetelnej firmy spedycyjnej

Warto wiedzieć, że wybór rzetelnej firmy spedycyjnej, zarówno przy przewozach FCL, jak i LCL w imporcie i eksporcie, znacząco odciąża organizacyjnie zleceniodawcę. Firmy spedycyjne specjalizują się w wybranych trasach, posiadają własny serwis tzw.  dystrybucji krajowej, dzięki któremu przesyłki są szybko podejmowane od nadawcy albo dostarczane do odbiorcy. Firma spedycyjna ma też dużo większe możliwości manewrowania jak najkorzystniejszymi połączeniami.  Przykład? Czasami trzeba wysłać ciągnikiem siodłowym kontener FCL z centrum Polski na statek, który wyruszy z południa Włoch, przez kanał Sueski np. do Indii lub Australii. Tego typu  sytuację można wykorzystać do optymalnej organizacji zlecenia.

Tak więc przy wyborze transportu swoich towarów kontenerami, zarówno w systemie FCL czy LCL warto wybierać doświadczonych przewoźników czy spedytorów. Najlepsi w Polsce oferują transport kontenerów do i ze wszystkich portów europejskich, pomagają podstawić wybrany typ kontenera (przy transporcie FCL) w zadane miejsce, pomagają bezpiecznie go załadować i zabezpieczyć, zapewniają w koniecznych sytuacjach pomoc przy wszelkich opłatach celnych czy portowych.

Kompleksowe zabezpieczenie ładunku

Zawsze należy zwrócić uwagę na kompleksowe zabezpieczenie ładunku, niezależnie od wybranego sposobu jego dostarczania. Aby mieć pewność, że towar dotrze na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie, firma obsługująca przewóz musi zadbać o dobór rodzaju zabezpieczeń do specyfiki załadunku, jakość kontenera i jego parametry, aby zapewniał on szczelność i był odporny na uszkodzenia – ma on bowiem stanowić skuteczną ochronę dla umieszczonych w nim towarów.

Źródło: Inelo