Czytaj więcej...
W ciągu ostatnich 60 lat poziom emisji dwutlenku węgla na świecie wzrósł prawie trzykrotnie. Obecnie jego stężenie jest najwyższe od 4,5 miliona lat. W połowie lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii. W założeniach pakiet Fit for 55 do 2030 roku ma wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery aż o 55 proc. Ostatecznie działania UE mają doprowadzić do tego, że w 2050 r. nasz kontynent będzie neutralny emisyjnie. Wśród 13 dyrektyw pakietu znalazła się również nowelizacja rozporządzenia określającego normy emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. Według najświeższych danych, branża transportowa odpowiada za prawie jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w Europie, jest więc co redukować. Cel jest słuszny, jednak droga do niego daleka i…wyboista. Jakie koszty będą musieli ponieść przewoźnicy i czy walka o klimat odbije się na funkcjonowaniu branży TSL? Komentuje Marta Staniszewska, ekspert GBox, Grupa INELO.

Czytaj więcej...
Firmy transportowe, które przewożą towary wrażliwe monitorowane przez system SENT mają coraz mniej czasu, żeby uzyskać identyfikatory biznesowe. Są one niezbędne, by od 1 października korzystać z dróg płatnych i pokrywać koszty przejazdu za pomocą nowego systemu e-TOLL. Jakie konsekwencje czekają przewoźników, jeśli tego nie zrobią? Nawet 10 tys. zł kary za wykonanie przewozu bez przesyłania danych lokalizacyjnych. – Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z jednego urządzenia, które jednocześnie przekaże informacje lokalizacyjne, zarówno do sytemu SENT jak i e-TOLL, by w ten sposób zapłacić za myto. Priorytetem jest jednak uzyskanie nowego identyfikatora. Od wprowadzenia nowej wersji platformy PUESC jego nadaniem zajmują się producenci urządzeń, tacy jak Grupa INELO i przekazują je przewoźnikom – podkreśla Mateusz Włoch, ekspert ds. rozwoju.

Czytaj więcej...
Październik przywita kierowców zawodowych nowym systemem poboru opłat – e-TOLL. Jest on następcą dotychczasowego rozwiązania viaToll, które zastąpi tuż po wakacjach. System w trybie pilotażowym już działa i obecnie jest dostępny równolegle z dotychczasowym sposobem rozliczeń. Poznaj bliżej system e-TOLL

Czytaj więcej...
Codziennie, w drogę po całym świecie rusza wiele pojazdów ciężarowych przewożących różne towary, w tym także materiały niebezpieczne. Zasady transportu ładunków, które mogą stanowić zagrożenie, reguluje konwencja ADR. Wyjaśniamy, czym jest i co oznacza dla przewoźników.

Czytaj więcej...
Długo zapowiadany Brexit stał się już rzeczywistością. Wynegocjowana umowa o handlu i współpracy pomiędzy Unią Europejską (UE), a Wielką Brytanią utrzymała wykonywanie transportu na dotychczasowych zasadach, jednak wprowadziła też nowe obowiązki.

Czytaj więcej...
Kiedy Komisja Europejska debatuje nad nowymi normami emisji spalin, większość producentów samochodów osobowych zapowiedziało całkowitą elektryfikację. Z kolei w branży transportowej trwają znaczne wzrosty w rejestracjach pojazdów zasilanych LNG.

Czytaj więcej...
Komisja Europejska miała czas do 21 sierpnia bieżącego roku na przygotowanie przepisów technicznych dotyczących nowej generacji tachografów – tzw. Smart II. Nowe przepisy zostały już opublikowane. Tachografy otrzymają nowe funkcję, które przede wszystkich będą wspierać inspektorów przy kontroli czasu jazdy i odpoczynku kierowców oraz nowych reguł wprowadzanych przez pakiet mobilności. Dla przewoźników największą zmianą, będzie konieczność dość szybkiej wymiany tachografów, których obecnie używają.
Co zmieni się w tachografach?

Czytaj więcej...
Jeśli deficyt kierowców w Polsce już dziś jest sześciocyfrowy, a najbliższe lata nie zwiastują odbicia trendu, to nie jest dobrze. Wręcz przeciwnie – wszystko wskazuje na to, że jedynkę z przodu mogą zastąpić kolejne cyfry: najpierw dwójka, a potem trójka. Złożoność i trudność sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, wymaga podjęcia skoordynowanych i zaawansowanych działań, zwłaszcza tych systemowych.

Czytaj więcej...
Transport drogowy i rynek samochodów ciężarowych w Polsce miały cięższe momenty podczas pandemii, jednak obecnie stopniowo wracają do poziomów z 2019 r. Stan branży odzwierciedla sytuacja podmiotów finansujących środki transportu, takich jak MAN Financial Services. Firma należy do liderów leasingu transportu drogowego pod względem penetracji, czyli udziału liczby finansowanych samochodów ciężarowych i dostawczych marki MAN.

Czytaj więcej...
Droga ekspresowa S7 Gdańsk – Elbląg, na odcinku Nowy Dwór Gdański – Elbląg (węzeł Kazimierzowo) została 31 października oddana do użytku przez Budimex w terminie. Trasa licząca nieco ponad 19 km jest już udostępniona do ruchu.