Czytaj więcej...

W globalnej wymianie handlowej kluczową rolę odgrywa transport morski (80% globalnych dostaw towarów odbywa się drogą morską). Dostawy odbywają się wybranymi szlakami żeglugowymi, które mają swoje określone trasy co wpływa na czas dostawy. Firmy zajmujące się produkcją wina i napojów alkoholowych, znając trasy morskie wykorzystywane do transportu towarów, mogą lepiej planować wysyłki, zarządzać łańcuchem dostaw, minimalizując koszty i czas dostawy. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja na najważniejszych dla branży szlakach oceanicznych wyjaśnia Hillebrand Gori, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze beverage.  

Czytaj więcej...
W czwartek żegluga po Kanale Sueskim z północy na południe została ponownie zatrzymana z powodu uziemionego statku. Na szczęście jednostka została szybko usunięta z płycizny.
Tym razem utknął tankowiec Coral Crystal pod banderą Panamy, płynący z Port Said. Do incydentu doszło na 54. kilometrze. W tym momencie w kanale płynącym do Suezu znajdowały się cztery statki.

Czytaj więcej...
Eksperci oceniają, że branża TSL będzie rozwijać się dynamicznie, a transport kontenerowy, w tym intermodalny, stanie się coraz bardziej konkurencyjny. Ważnym detalem, by tak się stało są dobrze zabezpieczone jednostki transportowe, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia towarów, usprawnia dostawy i poprawia jakość usług. Eksperci z Silny&Salamon od lat „stawiają kropkę nad i” w tym obszarze dostarczając plomby kontenerowe liderom branży TSL.

Czytaj więcej...
Hillebrand Poland, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, umacnia swoją pozycję lidera w morskim transporcie kontenerowym płynnych produktów masowych i zwiększa wolumeny przewożonych tą drogą ładunków. Firma osiąga dwucyfrowe wzrosty w tym segmencie usług i zamierza utrzymać tak  dynamiczny rozwój do końca roku.

Czytaj więcej...
W dniach 29-30 października br. odbyła się piąta edycja konferencji Our Ocean. Tym razem miała miejsce na indonezyjskiej wyspie Bali. W ramach konferencji Minister Anna Moskwa wzięła udział w panelu "Chronione Obszary Morskie". Wygłosiła prezentację nt. przestrzennych obszarów morskich.

Czytaj więcej...
W dniu wczorajszym w Stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się uroczyste położenie stępki pod wielozadaniowy statek B 618, który będzie budowany dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Jest to pierwszy z serii statków budowanych dla polskiej administracji morskiej. Za kilka miesięcy położona zostanie stępka pod siostrzaną jednostkę przeznaczoną dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Statki zostały zaprojektowane przez biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting a zatwierdzanie dokumentacji technicznej i nadzór nad budową powierzono Polskiemu Rejestrowi Statków.

Czytaj więcej...
W ubiegłorocznym sezonie wycieczkowym do gdańskiego portu zawinęło ponad dwa razy więcej statków pasażerskich niż średnio w poprzednich latach. W 2018 pobito rekord po raz kolejny.

Czytaj więcej...
Kolejny statek odzyskany ze stoczni Yangfan. Po m/s "Drawno", którzy wszedł do eksploatacji trzy tygodnie wcześniej, 11 października stocznia przekazała PŻM bliźniaczy masowiec - m/s "Solidarność". Przypomnijmy, że jednostka zakontraktowana została jeszcze w 2010 roku przez poprzedni zarząd PŻM i porzucona przez niego, wraz z wielomilionowymi zaliczkami armatorskimi, w 2016 r. W 2017 roku zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki zlecił stoczni ukończenie statku.

Czytaj więcej...
Port Gdańsk uzyska nowe regularne połączenie żeglugowe. Tym razem - do Danii oraz zachodniej i północnej Norwegii. Polska jest chętnie obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Nowe połączenie powstało wraz z reorganizacją przedsiębiorstwa żeglugowego i transportowo-logistycznego Nor Lines, należącego do globalnej grupy logistycznej Samskip. Centrum operacyjne armatora Nor Lines, realizującego przewozy na linii Polska - Norwegia, przeniesione zostało do Gdańska ze Świnoujścia. Na decyzję wpłynęły czynniki logistyczne. Port Gdańsk to najlepiej skomunikowany polski port, umożliwia tworzenie multimodalnych łańcuchów transportowych, udostępnia także nowoczesną infrastrukturę przeładunkową.

Czytaj więcej...
Polskie Porty dla podmiotów słowackich - to temat przewodni Polskiego Dnia Morza - sekcji transportu morskiego na tegorocznej 8. Międzynarodowej Konferencji CMDTUR 2018, organizowanej przez Uniwersytet w Żylinie.