b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly_12_15_PAIiIZ_156f21324e421re2.jpg

Prawie jedna trzecia projektów z listy PAIiIZ trafiło w 2015 roku do specjalnych stref ekonomicznych – wynika z raportu podsumowującego projekty inwestycyjne zakończone w tym roku przy udziale PAIiIZ. Bilans mijającego roku to w sumie 56 inwestycji.


- Zainteresowanie inwestorów specjalnymi strefami ekonomicznymi może wynikać z faktu, że poszukują oni zachęt inwestycyjnych oraz gotowych hal produkcyjnych, które dziś dostępne są w coraz większej liczbie stref - mówi prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Kolejny zauważalny trend inwestycyjny to mniejsze, ale bardziej „ekskluzywne” projekty z sektora motoryzacyjnego. W miejsce dużych fabryk części samochodowych pojawia się znacznie więcej projektów poddostawców o niższej nakładach, ale wymagających wyspecjalizowanych pracowników i odpowiedniego know-how.

Jak zauważyła dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik, widoczna jest pewna zmiana trendu w zakresie lokalizacji inwestycji. - Do gry wchodzi województwo opolskie. To efekt zeszłorocznej inwestycji Volkswagena i napływu poddostawców - powiedziała. Dyrektor Chojnowska-Haponik poinformowała również, że odczuwalny jest wzrost inwestycji typu brownfield.

Dobry rok PAIiIZ

- Rok 2015 w PAIiIZ upływa pod hasłem reinwestycji, sektorów B+R i spożywczego oraz coraz lepszych miejsc pracy – mówił Majman. Najwięcej projektów zakończono przy wsparciu PAIiIZ w sektorze badawczo - rozwojowym (14 inwestycji o łącznej wartości 62 mln euro, które stworzą 969 miejsc pracy), motoryzacyjnym (12 projektów, 158 mln euro, 1 858 miejsc pracy) oraz liczonym łącznie sektorze nowoczesnych usług dla biznesu i ICT (10 projektów, 28,6 mln euro, 3 790 miejsc pracy).

Pod względem krajów, na liście PAIiIZ dominują Stany Zjednoczone (17 amerykańskich inwestycji o łącznej wartości 196 mln euro stworzy 3 325 nowych miejsc pracy) oraz inwestorzy z Niemiec, którzy sfinalizowali 8 projektów. - W Polsce dobrze czują się inwestorzy z krajów które nowocześnie zarządzają biznesem, czyli z USA, a także Skandynawii czy Azji - komentował Majman.

Jak PAIiIZ pozyskuje projekty inwestycyjne?

37 proc. zakończonych w tym roku inwestycji to efekt prowadzonych przez Agencję działań z zakresu marketingu inwestycyjnego, czyli m.in. zagranicznych misji, w których uczestniczą przedstawiciele PAIiIZ, regionów i specjalnych stref ekonomicznych. Kolejne 37 proc. to inwestorzy, którzy sami zgłosili się do Agencji. 14 proc. to rezultat tzw „opieki poinwestycyjnej”, czyli reinwestycje obecnych już w Polsce firm.

W 2015 roku Agencja dostrzegła nowe trendy w specyfice projektów inwestycyjnych. Widać istotną zmianę na liście krajów, które inwestują w Polsce. Na trzecim miejscu projektów zakończonych w mijającym roku znalazły się ex aequo Korea Południowa i Polska, z których pochodziło po pięć projektów. - Polska jest w tym roku wielką gwiazdą w portfelu PAIiIZ - zaznaczył prezes Majman. - Druga największa inwestycja zakończona w 2015 r. przez Agencję to projekt Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Zainwestowała ona 90 mln euro i w woj. podlaskim utworzy 153 miejsca pracy - powiedział. Polacy inwestują głównie w sektorze badawczo-rozwojowym, IT oraz spożywczym, który jest jednocześnie bardzo ekspansywnym segmentem polskiej gospodarki.

Pytany o najbliższe perspektywy, prezes Majman zapowiedział, że portfel inwestycji PAIiIZ w przyszłym roku będzie wyglądał bardzo optymistycznie i że nie widać żadnych tendencji zniżkowych. - Konsekwentna praca nad poprawą klimatu inwestycyjnego Polski daje długofalowe efekty - podsumował prezes.

źródło: magazyny.pl