b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly_03_16_shell_5gj11q1fg35435.jpg

Zanim olej trafi do silnika, musi przebyć długą drogę – od wydobycia surowca, przez rafinerię i laboratoria, by w końcu znaleźć się na półce sklepowej czy w warsztacie samochodowym. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że oleje silnikowe Shell Helix mają swoje źródło… na katarskiej pustyni, gdzie w Technologii Shell PurePlus, powstaje krystalicznie czysta baza olejowa.

 

Olej silnikowy odgrywa znaczącą rolę w zwiększaniu wytrzymałości i żywotności wszystkich silników spalinowych – zarówno benzynowych, wysokoprężnych, jak i tych zasilanych gazem LPG/CNG. Dlatego Shell, jako jeden z wiodących dostawców środków smarnych na świecie, stale inwestuje w badania i rozwój oferowanych produktów. Jednym z przykładów strategicznych inicjatyw w tym obszarze jest współpraca z Qatar Petroleum i inwestycja o wartości blisko 20 miliardów dolarów
w budowę zakładu produkcyjnego w Katarze.

 

Kryształ Kataru

Dostęp do źródeł gazu ziemnego miał niebagatelne znaczenie w przypadku wybierania lokalizacji tak skomplikowanej linii produkcyjnej. To właśnie w Katarze wydobywa się gaz ziemny potrzebny do wyprodukowania bazy olejowej, pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dziennie produkuje się tam 30 000 baryłek syntetycznego oleju, co daje ponad 1,6 mln ton krystalicznie czystej bazy olejowej rocznie. Stamtąd transportowana jest do Hamburga, Houston lub Szanghaju, gdzie zlokalizowane są centra badawczo-rozwojowe i terminale magazynujące. Następnie oleje dostarczane są do ogólnoświatowej sieci mieszalni środków smarnych Shell, gdzie prowadzona jest dalsza produkcja olejów silnikowych.

 

Shell PurePlus czyli co?

Obecnie podstawą każdego oleju syntetycznego Shell Helix Ultra jest baza olejowa pochodząca właśnie z katarskiej fabryki. Jej produkcja opiera się na Technologii Shell PurePlus, której proces produkcji zaczyna się od gazyfikacji gazu ziemnego – powstaje wówczas gaz syntezowy. W kolejnym kroku, przy wykorzystaniu reaktora, gaz jest przekształcany w syntetyczną ropę naftową. Następnie w drodze kolejnych reakcji i procesów chemicznych powstają substancje, z których destylowane
są frakcje niezbędne do produkcji olejów bazowych.


Silnik pod ochroną

Stosowanie syntetycznych olejów Shell wykorzystujących Technologię Shell PurePlus daje użytkownikom samochodów wymierne korzyści. Za sprawą składu chemicznego i budowy molekularnej, oleje syntetyczne zachowują fabryczną lepkość i doskonałe właściwości smarne przez cały okres eksploatacji . Dodatkowo, zapobiegają powstawaniu szlamu zapychającego przewody olejowe i tym samym zapewniają niemal fabryczną czystość silnika przez długie lata użytkowania. Oleje syntetyczne generują również zdecydowanie niższe opory pracy silnika, co ma wpływ na obniżenie emisji szkodliwych substancji. Technologia Shell PurePlus zapobiega także parowaniu oleju w czasie eksploatacji. Zamiast ponad dwudziestoprocentowego ubytku, olej syntetyczny traci mniej niż dziesięć procent swojej objętości.


Produkcja tak zaawansowanego produktu nie byłaby możliwa bez zaangażowania najwyższej klasy specjalistów. Technologia Shell PurePlus jest efektem blisko czterdziestu lat badań i doświadczeń inżynierów firmy Shell.