b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly_10_16_mib_43jg35353rf353.jpg

10 października w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyły się konsultacje międzyresortowe z udziałem przedstawicieli przewoźników drogowych. W wydarzeniu wziął udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wiceminister  spraw zagranicznych Robert Grey oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Obecni byli również przedstawiciele Ambasady Republiki Francuskiej w Warszawie.


Uczestnicy spotkania przedyskutowali problemy branży  międzynarodowych przewozów  drogowych, identyfikując zagrożenia  dla polskiego transportu drogowego  w Europie.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych przekazały stronie rządowej informacje na temat głównych zagrożeń dla transportu drogowego i negatywnych zjawisk dla branży  za granicą.

Uczestnicy konsultacji omówili również wyniki wizyty przedstawicieli MIB w Calais, którzy dokonali przeglądu infrastruktury drogowej i zabezpieczeń przy przeprawie przez Kanał La Manche.  Rozpoznali także skalę zagrożeń  wobec polskich kierowców pojazdów  ciężarowych i bezpieczeństwa ładunków. Przedstawiciele resortu spotkali się również z lokalnymi władzami francuskimi, wyrażając zaniepokojenie polskiego rządu oraz organizacji przewoźników drogowych tą sytuacją.

– Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa zależy na stworzeniu swobodnych i nieskrępowanych warunków dla wykonywania transportu drogowego w całej Unii Europejskiej – powiedział J. Szmit.

W wyniku spotkania ustalono:

  1. Utworzenie grupy roboczej w kraju z udziałem MIB, MSZ, GITD i przewoźników, której zadaniem byłoby podejmowanie interwencji w przypadku incydentów w transporcie drogowym za granicą (np. we Francji), zagrażających  życiu kierowców i bezpieczeństwu ładunków.
  2. Podjęcie działań w celu organizacji spotkań z władzami państw  UE, w których zidentyfikowano powyższe zjawiska.
  3. Potrzebę dokumentowania przypadków ataków na polskich kierowców  i  nieuzasadnionych zatrzymań pojazdów ciężarowych za granicą.
  4. Zainicjowanie współpracy między MIB, GITD a MSZ w celu podejmowania działań na forum międzynarodowym,  zmierzających do wypracowania wspólnych rozwiązań na rzecz polskiego transportu drogowego.  
  5. Wzmocnienie funkcji oficera łącznikowego polskiej policji  we Francji i wypracowanie prostej ścieżki komunikacji w przypadku zgłaszania przez przedsiębiorców  incydentów z udziałem transportu drogowego.    


21 września 2016 r. odbyło się spotkanie J. Szmita z przedstawicielami organizacji zrzeszających przewoźników drogowych. Wiceminister podkreślił na nim, ze MIB jest zdeterminowane  do podjęcia zdecydowanych działań mających na celu rozwiązanie tego problemu. Poprosił przedsiębiorców transportowych o dokumentowanie przypadków dotyczących ataków na polskich kierowców i zapowiedział wyjazd przedstawicieli resortu do Calais.
źródło: MIB