b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly_05_17_Mainfreight_35g34235f24632.jpg

Mainfreight Poland, będący częścią nowozelandzkiej grupy logistycznej, jednej z największych na świecie, uruchomił hub przeładunkowy w Pruszkowie dla towarów transportowanych z Europy Zachodniej do Ukrainy. To rozwiązanie usprawnia działanie siatki połączeń drobnicowych grupy Mainfreight łączących kraje wschodnie z krajami UE oraz znacznie optymalizuje koszty transportu. W maju ruszyły regularne transporty z Polski do Ukrainy.

 

Grupa Maifreight poza indywidualnymi rozwiązaniami w ramach łańcuchów dostaw, spedycją morską, lotniczą oraz logistyką kontraktową, świadczy w szerokim zakresie usługi transportu drogowego. Operator dynamicznie rozwija siatkę połączeń drobnicowych na terenie Unii Europejskiej, zapewniając również połączenia transportowe z krajów Europy Zachodniej do Rumunii oraz na Ukrainę. Istotną rolę w tych usługach odgrywa Mainfreight Poland, który ze względu na dogodną lokalizację w centrum Europy, znajomość procedur prawnych, przepisów celnych oraz wschodnieuropejskiej kultury pracy pełni rolę cetrum przeładunkowego pomiędzy Zachodnią a Wschodnią Europą.  
    
Już od ponad roku Mainfreight Poland organizuje na Ukrainę transporty drobnicowe towarów pochodzących z krajów Beneluxu, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch oraz z Polski. Początkowo były to transporty nieregularne. Od marca tego roku wolumen przesyłek sukcesywnie się zwiększał, a już w maju Mainfreight Poland uruchomił regularne połączenie drobnicowe pomiędzy Polską a Ukrainą i punkt konsolidacyjny w Pruszkowie dla przesyłek pochodzących z Unii Europejskiej.

Przesyłki, które mają dotrzeć na Ukrainę są magazynowane w pruszkowskim magazynie operatora, a następnie kompletowane i przygotowywane do dalszej wysyłki na wschód. W każdy piątek z Pruszkowa, w zależności od ilości ładunków, wyjeżdża co najmniej jeden samochód transportując przesyłki do Kijowa. Najczęściej przewożone towary to małe AGD, elementy do produkcji dla branży przemysłowej, czy odzież.

Poza konsolidacją, kompletacją rozładunkiem i załadunkiem przesyłek w pruszkowskim hubie, Mainfreight Poland zajmuje się również wszystkimi kwestiami związanymi z dokumentacją, obsługą celną i administracyjną, odpowiada za komplet dokumentów i za prawidłowy załadunek. Rozwiązanie, które zapewnia Mainfreight Poland w ramach konsolidacji przesyłek drobnicowych wpływa nie tylko na optymalizację kosztów transportu, ale też skraca czas dostaw ładunków na Ukrainę.

Czas realizacji często zależy od ceny. Na przykład jeśli chcemy nadać przesyłkę 2-3 paletową na Ukrainę z Francji, musimy się liczyć z kosztem auta dedykowanego. Jeśli zaś chcemy taniej przewieźć towar, musimy czekać aż uzbiera się większy ładunek, którego dostawa będzie bardziej opłacalna. Konsolidując przesyłki obniżamy koszt per paleta, gdyż unikamy konieczności czekania na większe zamówienie i skracamy tym samym czas realizacji.” - mówi Piotr Skipor, dyrektor operacyjny Mainfreight Poland.

“Mainfrieght Poland oferuje też bezpośrednie połączenia drobnicowe do Holandii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. W imporcie zapewnia codzienne transporty z Francji, Wielkiej Brytanii oraz Krajów Beneluxu. Zaś w eksporcie, transporty z Polski w tych kierunkach odbywają się dwa razy w tygodniu. Dodatkowo dwa razy w tygodniu nasze samochody wyruszają do / z Hiszpanii, a raz w tygodniu do /z Portugalii.”- wymienia Piotr Skipor.

Operator zapowiada dalszy rozwój centrów przeładunkowych i linii drobnicowych. W najbliższym czasie spodziewa się wyraźnego wzrostu ładunków na linii do / z Włoch, a także uruchomienia bezpośredniego połączenia drobnicowego Polska – Francja - Polska.