Koszty związane z używaniem samochodu rosną. Ostatnio płacimy więcej przede wszystkim za paliwo, ale nie tylko. Od dwóch lat wzrastają również ceny ubezpieczeń OC i autocasco. Do tego dochodzą koszty przeglądów, wymiany płynów czy wymiany opon. Na szczęście są sposoby, aby na użytkowaniu auta trochę zaoszczędzić. Sprawdź, jak to zrobić.
Największym obciążeniem dla kierowców są oczywiście koszty paliw. Ich ceny zależą głównie od cen ropy na rynku światowym. A te niestety w dłuższej perspektywie powinny wzrastać. „Jestem pesymistą. Sytuacja międzynarodowa, sytuacja na rynku ropy nie są zbyt dobre. Napięcia polityczne związane z Iranem, z Bliskim Wschodem powodują, że niestety ropa naftowa w najbliższych miesiącach prawdopodobnie może być droga, droższa niż teraz. Przełoży się to na to, ile będziemy płacić na stacjach benzynowych za paliwo” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Paweł Majtkowski, dyrektor Pionu Ekonomicznego i IT w firmie Mennica – Metale.
Jak kierowcy mogą zmniejszyć wydatki na paliwo? Sposobów jest kilka. Na pewno warto szukać tańszych stacji benzynowych. Nie wszędzie paliwo jest tak samo drogie. W dużych miastach różnice między cenami w poszczególnych punktach wynoszą nawet 20–25 gr na litrze. Opłacalne jest także korzystanie z różnych promocji oferowanych na stacjach czy prowadzonych przez nie programów lojalnościowych.
Nic nie przyniesie jednak takich oszczędności jak ekonomiczna jazda. Dzięki niej wydatki na paliwo mogą zmniejszyć się aż o 20–25%. Trzeba przy tym zauważyć, że to, jak efektywna jest nasza ekonomiczna jazda, nie zależy jedynie od nas. Istotny wpływ ma na nią też chociażby ogumienie, którego używamy. Właściwie dobrane, może zapewnić nawet 5–7% oszczędności na samym paliwie. Dlatego przy wyborze opon zwracajmy uwagę na ich klasę paliwową. Pamiętajmy również, żeby były one zgodne z homologacją producenta samochodu – tak aby indeks prędkości i indeks nośności były odpowiednio dostosowane.
Rzecz jasna oszczędności warto szukać nie tylko na paliwie. Sporo możemy zyskać także na ubezpieczeniach: porównanie ofert różnych ubezpieczycieli pozwoli wybrać tę najlepszą. W ten sposób da się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, a w ekstremalnych przypadkach – aż kilka tysięcy złotych. Oczywiście bardzo ważne w kontekście ograniczania wydatków jest też to, aby o swój samochód po prostu dbać. Miejmy przy tym na uwadze, żeby samodzielnie kontrolować jego stan techniczny i co jakiś czas robić przeglądy w warsztacie. Zmniejszymy dzięki temu ryzyko wystąpienia poważniejszych usterek, których naprawa mogłaby się wiązać z dużymi kosztami.
Nie zapominajmy również, że oszczędzać, a właściwie nie tracić, możemy na samym ogumieniu. Kluczowe znaczenie ma tutaj zachowywanie odpowiedniego ciśnienia opon, dlatego istotne jest, aby to ciśnienie często sprawdzać. „Powinniśmy to robić regularnie, systematycznie. Pozwoli to nam na utrzymanie naszych opon w dobrym stanie i zapewni możliwość ich dłuższej eksploatacji. Unikniemy w ten sposób na pewno różnego rodzaju niespodzianek, typu awarie, uszkodzenia. Natomiast jeśli mamy jakiś problem, nie możemy sobie z czymś poradzić, skierujmy tę sprawę do serwisu wulkanizacyjnego, który z pewnością nam pomoże” – radzi Krzysztof Szymański, ekspert serwisu Premio Uni-Car.