b_200_150_16777215_0_0_images_artykuly__2018_8_Bombardier_3255g242f263f256.jpg
Bombardier zdobywa zamówienie na dostawę do 50 lokomotyw Traxx MS3 dla ČD Cargo. Zamówienie oznacza wejście platformy Traxx 3 na rynki Europy Środkowej, Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej
Bombardier Transportation i ČD Cargo podpisali umowę na dostawy 50 wielosystemowych lokomotyw najnowszej generacji Traxx Multi-System (MS). Pierwsze zamówienie na podstawie zawartej umowy ramowej opiewa na 10 lokomotyw TRAXX MS3.

Nowy Traxx MS3 będzie najnowocześniejszą lokomotywą w naszej flocie. Jej duża siła pociągowa oraz efektywna kosztowo eksploatacja na długich dystansach będą wsparciem dla naszej strategii w zakresie biznesu międzynarodowego i zapewni pełną możliwość eksploatacji, zarówno na rynku krajowym, jak i w krajach sąsiednich – powiedział Ivan Bednárik, prezes zarządu ČD Cargo.

Jesteśmy dumni z zaufania, jakim nasz nowy klient, firma ČD Cargo, obdarzył naszą innowacyjną lokomotywę Traxx MS3. Ten sukces oznacza ponadto wejście naszej nowej platformy lokomotyw na rynek Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Doskonałość platformy lokomotyw TRAXX i ponad 2250 sprzedanych jednostek ponownie przekonały kolejnego ważnego operatora do wyboru naszej technologii – powiedział Michael Fohrer, prezydent Bombardier Transportation na Europę Środkową i Wschodnią, Rosję, Izrael, Kraje WNP i Chiny.

Wielosystemowy elektrowóz z funkcją last mile

Lokomotywa TRAXX MS3 jest jedyną lokomotywą wielosystemową na rynku wyposażoną w funkcję “Last Mile”, która pozwala na łatwe połączenie niezelektryfikowanych odcinków torów w portach lub terminalach towarowych. Pojazd wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z lepszą rentownością i większą elastycznością, jak również większą niezawodnością eksploatacyjną i dostępnością przez cały cykl życia lokomotywy. Nowa lokomotywa wielosystemowa zostanie wyposażona w najnowszą wersję Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem Baseline 3, od samego początku gwarantując eksploatację bez żadnych zakłóceń.

Pudła z Polski

Najnowsze zamówienie oznacza, że czescy klienci zamówili już 54 nowoczesne, interoperacyjne wielosystemowe lokomotywy Traxx. Pierwsze 10 lokomotyw ČD Cargo będzie wykorzystywane w transporcie towarowym i pasażerskim w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Austrii, Polsce oraz na Węgrzech, jednocześnie rozszerzając możliwości eksploatacji floty na Słowenię i Chorwację. Lokomotywy będą montowane w fabryce Bombardier w Kassel (Niemcy), pudła do nich będą pochodzić z Wrocławia (Polska), zaś wózki zostaną wyprodukowane w Siegen (Niemcy).

Oprócz 50 lokomotyw elektrycznych Koleje Czeskie chcą też kupić 5 lokomotyw dieslowskich.

Bombardier aktywny w Czechach

Bombardier jest drugą co do wielkości firmą produkującą tabor szynowy w Czechach. W swoich zakładach w Ceskiej Lipie, będących głównym dostawcą kluczowych komponentów spawanych dla produkowanych przez Bombardier pociągów regionalnych i podmiejskich, tramwajów oraz metra, firma zatrudnia ponad 1000 osób. Produkty Bombardier codziennie wspierają transport szynowy i miejski w Czechach. Ponad 40 lokomotyw Traxx jest eksploatowanych przez szereg operatorów na terenie kraju, którym Bombardier zapewnia również serwis i utrzymanie. Ponadto, Linie A i B metra w Pradze zostały wyposażone w system sterowania ruchem kolejowym Bombardier Cityflo 350.
źródło: rynek-kolejowy.pl